NEDEN İŞİNİ BİLEN, İYİ VE DENEYİMLİ BİR SESLENDİRMECİYLE ÇALIŞMALISINIZ?

Doğru sesi bulmak

Unutmayın reklam dünyasında sizi veya ürününüzü temsil eden reklam kadar iyisiniz. Bu yüzden profesyonel yazarlarla, teknik elemanlarla, yaratıcı ekiple, kurgucuyla ve seslendirmeciyle çalışmak her zaman sizi bir adım öne çıkarır.

Seslendirme dünyası her zaman pek çok kişinin ilgisini çeken bir mecra olmuştur. Teknolojinin gelişmesi de mikrofon ve seslendirme ekipmanlarına ulaşımı kolaylaştırdı. Durum böyle olunca artık binlerce “seslendirmeci” var etrafımızda. Ama sizin için doğru olanı hangisi? Cevabı aslında siz de biliyorsunuz. Sizin işinize kendi işi gibi özen gösterecek ve deneyimiyle gerekirse metindeki sorunları da profesyonelce giderebilecek bir seslendirmeciye ihtiyacınız var. Birlikte çalışırken size çeyrek yüzyıllık deneyimimin verdiği bilgi birikimiyle farklı bakış açıları da sağlayabilirim. Ayrıca yıllarca büyük TV kanallarında metin yazarlığı yaptığım için imla ve noktalama konusundaki sorunları da çalışma sırasında giderebilirim.

İHTIYACIM OLAN REKLAM SESİNİ NASIL SEÇMELİYİM? ELİMDEKİ METİN İÇİN HANGİ TONLAMA UYGUNDUR?

Birden fazla biçimde okutun.

Bir büskivi ile bir vücüt kreminin, bir arabayla bir bankanın seslendirme tonları elbette aynı olmayacaktır.

Tanıtımını yapmaya çalıştığınız ürüne göre elbette okuyucunun tonu, ses yüksekliği, duygusu değişmelidir. Bir büskivi ile bir vücüt kreminin, bir arabayla bir bankanın seslendirme tonları elbette aynı olmayacaktır. Ben sizin için kişisel deneyimlerime dayanarak bir metnin “daha yumuşak”, “daha heyecanlı” vb… gibi tonlarda okunması için fikirlerimi veririm ama bunlar yeterli gelmiyorsa belki aşağıdaki birkaç örnek size karar vermenizde yardım eder.

REKLAM SESLENDİRMESİNDE TONLAMANIN, OYUNCULUĞUN VE SESİN ETKİSİ NEDİR? METNİMİ HERHANGİ BİR SESLENDİRMECİYE OKUTSAM NE FARKEDER?

Birden fazla biçimde okutun.

Unutmayın reklam dünyasında sizi veya ürününüzü temsil eden reklam kadar iyisiniz.

Seslendirme dünyasında reklam ve tanıtım okuma işi zirve olarak kabul görür. Yıllardır kulağınıza misafir olan pek çok usta seslendirmenin bile reklam okumadığını farketmişsinizdir. Reklam ve seslendirme işinde tıpkı iyi bir oyuncuda olması gereken duygusal zeka öne çıkar. Seslendirmen metnin özünü kendi duygusuyla birleştirerek okumalıdır. Unutmayın reklam dünyasında sizi veya ürününüzü temsil eden reklam kadar iyisiniz. Bu yüzden profesyonel yazarlarla, teknik elemanlarla, yaratıcı ekiple, kurgucuyla ve seslendirmeciyle çalışmak her zaman sizi bir adım öne çıkarır. Kötü seçilmiş bir ses, reklamda amaçladığınız bütün dramatik etkiyi yok edebilir. Ayda en az bir kez “falanca arkadaşa okutmuştuk ama pek memnun kalmadık” diyerek seslendirmeyi değiştirmek isteyen kişilerle çalışıyorum. Zamanınız ve işiniz değerliyse işi bilen kişileri tercih edin.Comments are closed here.